Életbiztosítási értékesítési tájékoztató új uniós ZÖLD szabályozás (SFDR)
Fenntarthatósági kockázatokkal kapcsolatos információk közzététele:
utoljára frissítve: 2023.04.14
A Dárius Kincse 2001 Kft. (Székhely: 1149 Budapest, Egressy út 2, fsz/2 , cégjegyzékszám: 01-09-697501, adószám: 12666391-2-42, továbbiakban Dárius, vagy alkusz) a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló, az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 rendeletnek (a továbbiakban: Rendelet) történő megfelelés érdekében a következő tájékoztatást teszi:
A Dárius Kincse 2001 Kft., mint biztosítási alkusz (pénzügyi tanácsadó), tevékenysége során fontosnak tartja a fenntarthatóság szempontjából káros hatások figyelembevételét, valamint a fenntarthatósági kockázatokról való tájékoztatás értékesítési folyamatokba történő integrálását. Az alkusszal szerződésben álló biztosítótársaságok biztosítási alapú befektetési termékeinek közvetítésekor a biztosítók által szolgáltatott minden, a fenntarthatósággal kapcsolatos információ átadására törekszik még a szerződések megkötése előtt.
A jogalkotó (SFDR-EU) és az MNB szándéka, hogy a hazai piacon elérhető zöld, fenntarthatósági tematikájú befektetési, megtakarítási és hiteltermékek köre szélesedjen, a termékkínálattal kapcsolatos információk a befektetők számára informatívabbak, közérthetőbbek és nem utolsó sorban megbízhatóbbak legyenek.
A globális éghajlatváltozás átfogóan veszélyezteti a mai, és még sokkal erősebben az eljövendő generációk életfeltételeit, valamint az emberen kívüli természetet. Biológiai, szociális, térbeli és gazdasági kihatásai ezért komoly kihívást jelentenek az emberiségnek.
A kihívásokra cselekvően kell válaszolnunk…
A globális környezetvédelmi kihívások rendszerszintű jellege miatt a környezeti fenntarthatóság előre tekintő megközelítésére van szükség, amely kezeli a növekvő negatív tendenciákat, így az éghajlatváltozást, a biológiai sokféleség csökkenését, az erőforrások túlzott globális fogyasztását, az élelmiszerhiányt, az ózonréteg károsodását, az óceánok elsavasodását, az édesvízrendszer romlását és a földhasználat-változást, valamint olyan új fenyegetések megjelenését, mint a veszélyes vegyi anyagok és azok együttes hatásai.
A fenntartható fejlődési célok elérése az Unióban megkívánja a tőkeáramlásoknak a fenntartható befektetések felé történő irányítását. E célok eléréséhez fontos a belső piacban rejlő potenciál maradéktalan kiaknázása. Ezzel összefüggésben döntő fontosságú a belső piacon a fenntartható befektetések felé irányuló hatékony tőkeáramlás útjában álló akadályok elmozdítása és az új akadályok felmerülésének megelőzése.
A környezeti szempontból fenntartható célokat szolgáló pénzügyi termékek rendelkezésre bocsátása hatékony mód a magánbefektetések fenntartható tevékenységek felé történő irányítására.
Ezért, az alkusz a fenntarthatósági kockázatokkal kapcsolatos szempontokat oly módon építi be a biztosítási alapú befektetési termékek értékesítése során nyújtott tanácsadásba, hogy a biztosítóktól kapott tájékoztató anyagok alapján felhívja az Ügyfél figyelmét az egyes eszközalapok fenntarthatósági szempontok szerinti besorolására és jellemzőire, szem előtt tartva az esetleges negatív hozamhatásokat is.
A tanácsadás a fenntarthatósági célkitűzéssel rendelkező és nem rendelkező eszközalapokra egyaránt, részletesen kiterjed annak érdekében, hogy az Ügyfél kellően megalapozott tájékoztatás birtokában tudjon dönteni a befektetési eszközalapok kiválasztásáról, azok egymáshoz viszonyított arányáról.
(környezeti szempontból fenntartható befektetés, ha egy vagy több gazdasági tevékenységbe történik a tőke bevonása*)
Valamennyi tanácsadással értékesített biztosítási alapú befektetési termék szerződési feltételeinek részét képezi a biztosítók által elektronikus formában is közzétett tájékoztató, melyben részletesen bemutatásra kerülnek a fenntarthatósági kockázatoknak a hozamra gyakorolt valószínűsíthető hatásai. Ezen tájékoztatók tartalma a biztosító általi értékelés eredményén alapul!
A biztosítói tájékoztatók lentebb itt a weboldalon is megtalálhatóak.
A biztosítók által alkalmazott tájékoztatók tartalmának részletes ismertetésére a biztosítási ajánlattétel folyamatában szóbeli tájékoztatással is ismertetésre kerül Ügyfeleink részére.
Az alkusz továbbiakban is folyamatosan figyelemmel kíséri a fenntarthatósággal kapcsolatos európai uniós és hazai jogalkotási és egyéb szabályozási folyamatokat, és rendszeresen vizsgálja saját fenntarthatósági stratégia javításának lehetőségét, továbbá változás esetén elvégzi jelen tájékoztató módosítását és közzé teszi azt itt a weboldalon.
Budapest, 2021. június 30.
*AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2020/852 RENDELETE (2020. június 18.)a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról, valamint az (EU) 2019/2088 rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)
Letölthető dokumentumok / További információk:
CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt
Dárius Kincse 2001 Kft – Összeférhetetlenségi és érdekkonfliktus kezelési szabályzata